+351 966 521 451
Porto, Portugal
[email protected]
Image Alt

Apie Portugaliją: Porto ir Azorų salos

Apie Portugaliją: Porto ir Azorų salos

Trumpai apie vietinių įpročius, tradicinius patiekalus bei nuotykius – Porto ir Azorų salos!
Jei jau pasiryžote nusiblokšti iki Portugalijos, ką padaryti iš Lietuvos tikrai nėra lengva – ir todėl amžinai važinėkite autobusais be kondicionierių, sumauti lietuviški kelionių organizatoriai – pasiryžkite paaukoti dar savaitę laiko ir 100 eur pinigų lėktuvui į Azorų salas.
Na, bet bandysiu eilės tvarka apžvelgti dalykus, kurie man pasirodė velniškai mieli Porte ir Portugalijoje, ir kodėl ten vykstu bent porą kartų metuose.
Po pirmo vizito Porto padarė labai jaukaus, nelabai skubančio, atsipalaidavusio, oraus bei šiek tiek imperinio miesto įspūdį. Kuo ten mėgautis? Žinoma, visų pirma, miesto vaizdais: kalnuotas senamiestis ir centras, Douro upės vaizdai, tiltai, art deco architektūra, nepakartojamos plytelėmis papuoštų fasadų spalvos, vienuolynai bei bažnyčios, gausiai išdekoruotos paauksavimais.

Kaip žmonės, paklausite? Žmonės – puikūs. Turistą atpažinsi visų pirma iš firminių rūbų ir brandų logotipų. Vietinės moterys gatvėse neavi aukštakulnių, nes miestas kalnuotas, o šaligatviai grįsti bazalto trinkelėmis – kulnai žūtų bemat. Kas dar žavu žmonėse: atrodo patenkinti tuo ką turi ir nelabai graužiasi dėl to, ko neturi. Už kavą turėjau susimokėti 70 centų – daviau eurą. Beišeinantį pasivijo barmenas (ir savininkas tame pačiame asmenyje), įbruko 30 centų grąžą, suprask, parduodu už 70 ir nereikia man tavo 30. Respektas!

Gatvėse nematyti smarkiai apsvaigusių žmonių, nors alko pigus, kaip ir pigios bei labai laisvai prieinamos kitos svaiginančios substancijos. Kažkur skaičiau, kad liberali politika svaiginančių substancijų atžvilgiu pavertė Portugaliją saugiausia šalimi Europos Sąjungoje. Už tai – irgi respektukas, o Verygai – vidurinis pirštas.
Nuostabūs parkai. Su povais, antimis, vištomis ir gaidžiais. Gaidys Portui svarbus, kaip Vilniui – Geležinis vilkas.
Maistas. Maistas. Maistas. Mieste daugybė vietinio fast-foodo, gaminamo iš vištienos, kiaulienos, sūrio. Viskas skanu ir ištobulinta iki negalėjimo. Aprašinėti beprasmiška, nes jį reikia tiesiog patirti. Verta paminėti, kad viešo maitinimo įstaigos gali šiek tiek šokiruoti išvaizda. Interjerai paprasti, atėję iš praėjusio amžiaus 7 dešimtmečio, neturi jokių hipsteriškų pretenzijų į kažkokias tik hipsterynų lankytojams suprantamas pridėtines vertes. Porte žmonės eina valgyti maisto: skanaus ir gero maisto – tiesiog taip paprastai. Be jokių nesąmonių, barzdų ir trumpų kelnių.
Ką geria žmonės? Alus labai populiarus, bet dažniausia pilstomas į lietuviui neįprasto formato bokalus – 0,25 l. Šitai kažkiek erzina, bet nuraminsiu, yra vietų ir su įprastinio dydžio bokalais. Visai normalu yra į puslitrį alaus susipilti stikliuką favaios (moscatel vyno). Kita vertus, lietuviui čia reikia gerti gėrimus, kurių Lietuvoje nėra arba – ačiū kvailiams iš ministerijų – yra neprotingai brangūs. Ąsotis sangrijos – įprasta. Sangrijos skonių – didi įvairovė. Kol išragausi visas, galima ir užsimiršti. O dar Vinho Verde!!!! Portveinai! Čia jų daug ir jie – pigūs. Bet tai atskira tema. Prižadu sutverti portveino degustacijos apžvalgą.
Aišku, kilo mintis, kad negali taip būti, jog gerą ir kokybišką alko gaminant nacija neturėtų distiliatų. Žinoma, turi, ir ilgai ieškoti nereikėjo. Tai bus slivovicos skonio distiliatas, kurį portugalai švelniai vadina bagaçu. Mano nuomone, jis yra 40-50 laipsnių stiprumo slivovica. Eilinėse kavinėse shotas nekainuoja euro. Pageidaujantys taupyti, už 5 eurus gali nusitvoti kaip reikiant.
Matosinhos – kurortinis Porto priemiestis. Jame rasite paplūdimį su daug vandens sporto mokyklų. Jei tik oras palankus (dažniausiai taip ir būna), čia pat galite nusipirkti surfingo pamoką. Mokyklos geros, nes man pavyko atsistoti ant lentos per pirmą treniruotę. Anksčiau niekada to nesu daręs.
Matosinhos yra ir garsiausia sea food‘o restoranų gatvė. Surasti ją padeda stiprus ir tirštas lauke ant grilio kepamos žuvies aromatas. Visi jūros, tiksliau – vandenyno – padarai yra sugauti tą pačią dieną. Ką sugauna, tą ir kepa. Tai yra šventė skrandžiui, akims, širdžiai ir žmonėms. Skonius aprašinėti, manau, beprasmiška. Neįmanoma. Nes viskas, ką jie iškepa ant grilio turėtų būti apibūdinama aukščiausio laipsnio būdvardžiais. Tikiuosi, pavyks pajausti atmosferą nuotraukose. Jei susigundėte nuvykti į Porto, kreipkitės į www.packnrolltours.com Sutaupysite laiko ir gausite daugybę labai gerų įspūdžių.

O dabar šokame į Azorus, labiausiai į vakarus nutolusią Europai priklausančia teritoriją. Azorai yra 7 salų archipelagas, kuriame auga tikri arbatmedžiai – vienintelė tokia vieta Europoje. Lankiausi didžiausioje saloje – Sao Miguel. Trumpai salą apibūdinčiau taip: nuostabiai gaiviai žalia, amžinas pavasaris galima sakyti. Ką ten rasite? Šiltą klimatą, banginių, delfinų, karvių, triušių (tik naktį), karštąsias versmes, šia augančius Azorų bananus su ananasais, arbatos plantacijas ir fantastiškus kraštovaizdžius. Primygtinai rekomenduoju nuomotis automobilį ir vėžintis skersai išilgai – pažadu, nuo grožio atsipalaiduos apatinio žandikaulio raumenys. Žinoma, maistas, kaip ir visur Portugalijoje, sotus, skanus ir jo daug. Platesnę nuotraukų galeriją galite peržvelgti čia.
Norite daugiau patarimų? Nedvejodami kreipkitės! Turime galimybę konsultuoti ir gidauti lietuvių kalba.
Galime patarti planuojant kelionę, o panorus galime ir pilnai suplanuoti ir suorganizuoti Jūsų kelionę, pasirūpinant visais pervažiavimais ir rezervacijomis. Plačiau apie organizacines ir konsultavimo paslaugas – Handcrafted Tours.